Concursul Național de Muzică Ușoară „Armoniile Dunării”, organizat de Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu”, și-a desemnat câștigătorii

Concursul Național de Muzică Ușoară pentru Copii „Armoniile Dunării” și-a desemnat câștigătorii. Conform informațiilor oferite de Gigi-Cristian Morozan, managerul Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu” Brăila, au fost premiaţi 31 dintre cei 57 de concurenţi selectaţi pentru faza finală, Marele Premiu şi Trofeul fiind câştigate de Ghiduruş Andrada-Maria din Slobozia.

„Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu” Brăila, cu sprijinul Consiliului Judeţean Brăila şi al Primăriei Municipiului Brăila, a organizat pe 8 aprilie 2022, la Casa Tineretului, cea de-a XII-a ediţie a Concursului Național de Muzică Ușoară pentru Copii „Armoniile Dunării”.
În urma preselecţiei la care s-au înscris 113 de concurenţi din ţară, au fost admişi pentru etapa finală 57, împărţiţi pe grupe de vârstă (79 ani, 10-12 ani, 13-15 ani şi 16-18 ani). Aceştia au provenit din: Bacău, Bârlad, Brăila, Buzău, Craiova, Focşani, Galaţi, Giurgiu, Iaşi, Piteşti, Roşiori de Vede, Slobozia, Târgovişte, Tecuci şi Tulcea.
Marele Premiu şi Trofeul Concursului au fost câştigate de Ghiduruş Andrada-Maria, în vârstă de 16 ani, din Slobozia, îndrumată de doamna profesoară Gabriela Cristea.”
, a mai precizat Gigi-Cristian Morozan, managerul Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu” Brăila.
Palmaresul complet al ediţiei 2022 a Concursului este următorul:
Grupa 7-9 ani:
Premiul I: Andronache Nicoleta – Galaţi;
Premiul II: Bîrdănaş Rebecca-Mihaela – Bârlad;
Premiul III: Vasiliu Bernice-Maria-Briana – Focşani;
Menţiuni: Bunea Antonia-Cătălina – Brăila; Dragomir Alesia-Maria – Bârlad; Dlujanschi Carla-Ioana – Piteşti;

Grupa 10-12 ani:
Premiul I: Lungu Patricia-Adriana – Bârlad;
Premiul II: Ghelase Teodora – Galaţi;
Premiul III: Ştefan Amalia-Andreea – Brăila;
Menţiuni: Bălan Robert-Cosmin – Bârlad; Gori Iris-Veronica – Galaţi; Săulea Alesia-Nicoleta – Bârlad;
Premii speciale: Sfâcă Bianca-Elisabet – Bacău; Mareş Andreea-Bianca – Piteşti; Stanciu Anastasia – Bârlad;

• Grupa 13-15 ani:
Premiul I: Bleoju Amalia-Maria – Bârlad;
Premiul II: Ghiţă Andra-Maria – Piteşti;
Premiul III: Anghelescu Marian-Eduard – Craiova;
Menţiuni: Ciobanu Florin – Roşiorii de Vede; Radu Andreea-Cosmina – Galaţi; Ciobotaru Alexandra – Galaţi;
Premii speciale: Iancu Andreea-Luminiţa – Brăila; Filip Anemona-Maria – Iaşi; Gherasim Emma-Gabriela – Iaşi;

• Grupa 16-18 ani:
Marele Premiu: Ghiduruş Andrada-Maria – Slobozia;
Premiul I: Giurgiu Andreea-Maria – Brăila;
Premiul II: Drăghici Andreea-Nicoleta – Brăila;
Premiul III: Gheorghe Amalia-Cristina – Slobozia;
Menţiuni: Popa Lambriny-Ellen – Brăila; Bounegru Jocelyn – Brăila; Horga Eusebiu – Suceava.

De asemenea, s-au oferit diplome de participare şi pentru ceilalţi competitori prezenţi în finală, precum şi certificate de apreciere pentru instituţiile reprezentate.
Juriul a fost compus din personalităţi marcante ale muzicii uşoare româneşti şi profesori de specialitate: preşedinte – Adrian Ordean (compozitor, interpret), Dragoş Gheorghiu (profesor de canto, director al unei şcoli de specialitate), Angelica Stanciu, Ana-Maria Baciu şi Gabriela Vizuroiu (profesoare de canto).
„După concurs, numerosul public prezent a urmărit momente coregrafice deosebite susţinute de dansatori din cadrul Lil Motion Dance School, precum şi microrecitaluri oferite de câştigătoarea ediţiei anterioare a concursului, Anka-Andreea-Bryana Holingher (Craiova), şi de absolvenţi ai Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu” Brăila (clasele doamnelor profesoare Mariana Iordache şi Ana-Maria Baciu): Ana Onofrei, Rareş Bîrsan, Denisa Balaban, Crina Ivan, Bianca Bănică, Anda Baciu, Cristian şi Ionuţ Piron.
Sponsorii evenimentului au fost Franciza Bella Italia România, Ximena Distribuţie Brăila şi CocaCola HBC România.”
, a mai spus Gigi-Cristian Morozan, managerul Şcolii Populare de Arte şi Meserii „Vespasian Lungu” Brăila.