
“Suntem în plin proces de reabilitare a drumului județean DJ 255A, tronson Muchea – Romanu – Scorțaru Vechi (care face legătura între DN 23 și DN 22)“, a anunțat marți președintele Consiliului Județean Brăila, Francisk Iulian Chiriac.
Conform precizărilor sale, lucrările au început în martie 2024, iar la ora actuală deja se toarnă primul strat de asfalt pe aproximativ 2,5 km, începând de la DN 23.
Termenul de finalizare este ianuarie 2026, iar investiția totală este de 41.523.000 lei, din care 41.136.000 lei sunt asigurați prin Programul Anghel Saligny, restul de doar 387.000 lei provenind din bugetul local.
“Cu acest proiect, vrem un drum mai sigur, mai modern și o legătură mai bună între comunitățile din zonă.
DJ 255A este un exemplu clar – lucrarea avansează bine, iar pentru anul 2026 vom avea un drum modern, pe care brăilenii îl merită. Ceea ce se întâmplă în Județul Brăila este un pas înainte în infrastructura și siguranța traficului pentru toate localitățile“, a mai spus Francisk Iulian Chiriac.
În momentul în care vor fi finalizate lucrările, DJ 255A va reduce timpul de deplasare între sate și DN-uri, ușurând tranzitul transportului local și va crește siguranța pe șosea pentru toți cei care circulă zilnic în zona respectivă.
Președintele CJ Brăila a mai ținut să sublinieze faptul că își dorește ca: “finanțările prin Programul Anghel Saligny să nu fie tăiate, pentru că astfel de proiecte, cum este și reabilitarea drumului DJ 255A, sunt vitale pentru comunități. Oamenii din satele noastre au nevoie de drumuri bune, apă, canalizare și condiții decente, nu de blocarea lucrărilor deja începute“.