Atelierul de lectură “În lumea poveștilor”, un îndemn la lectură prin încurajarea și orientarea timpurie a talentelor literare

Consiliul Judeţean Brăila, prin Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Brăila, și Primăria Municipiului Brăila organizează miercuri, 9 aprilie 2025, în incinta Școlii Gimnaziale Cazasu, atelierul de lectură “În lumea poveștilor”, o activitate cu și despre imaginație, creativitate, un îndemn la lectură prin încurajarea și orientarea timpurie a talentelor literare.
La această activitate educativă, parte din educația permanentă atât de importantă în viața noastră de zi cu zi, vor participa membrii Cenaclului literar “Prietenii Cuvintelor”, coordonați de doamna Angela Burtea și elevi ai Școlii Gimnaziale din Comuna Cazasu, Județul Brăila, ce vor descoperi cititul din plăcere și vor discuta despre prietenie, curaj, empatie, emoții și imaginație, prin intermediul cărților și în special al poveștilor, o posibilitate de a împărtăși tainele cititului sau secrete din minunatul univers al lecturii.