Ceasul din Piața Traian va fi restaurat de specialiști, după 54 de ani de la ultima intervenție

Restaurăm ceasul din Piața Traian – un simbol al Brăilei – după 54 de ani de la ultima intervenție. O fac specialiștii! Restul este… fake news!“, a anunțat primarul Viorel Marian Dragomir în cadrul unui comunicat făcut public pe o rețea de socializare.
Redăm, în continuare, întregul mesaj al edilului Brăilei, cu informații concrete privind acest proiect ce vizează un vestigiu istoric, simbol al Brăilei.

“Restaurăm ceasul din Piața Trăian – un simbol al Brăilei – după 54 de ani de la ultima intervenție. O fac specialiștii!
Restul este… fake news!
Un monument istoric își recapătă înfățișarea de altă dată!
Ar fi de plâns dacă n-ar fi de râs! Nu îl taie nimeni! Doamne Ferește…!
Oricum, ca întotdeauna, fiecare cu ce poate: noi, cu lucrările reale… cu investiții din fonduri europene, cu străzi, parcări modernizate sau care urmează să fie modernizate, cu cele mai frumoase parcuri de joacă și cei mai superbi oameni – brăilenii!
Piața Traian s-a reabilitat, acum urmează ceasul din Piața Traian:
– data începerii lucrărilor – 15.07.2024;
– reabilitarea este realizată de S.C. ORA EXACTĂ SYSTEMS S.R.L. Oradea, societate atestată de Ministerul Culturii și Cultelor;
– termen execuție – 10 luni;
– valoarea contractului – 3.316.718 lei.
Principalele tipuri de lucrări sunt:
– realizarea unei fundații noi;
– restaurarea structurii;
– recondiționarea/înlocuirea unor componente degradate (ruginite);
– recondiționarea mecanismului ceasului ;
– refacere cadrane.
Lucrările de restaurare și reabilitare sunt supravegheate de un expert atestat de Ministerul Culturii și Cultelor, condiție obligatorie conform legii având în vedere Ceasul din Piața Traian este monument istoric.
Ceasul din Centru – construit în anul 1909 (cu 113 ani în urmă) în stil neobaroc art nouveau, monument istoric din anul 2015, marcă înregistrată din anul 2017, loc de întălnire pentru brăilenii îndrăgostiți, simbol al Municipiului Brăila, prezent în inima brăilenilor și fotografiile celor care au trecut prin orașul nostru, va fi reabilitat!
S-a finalizat proiectarea faza I de către Societatea Novartis din Oradea autorizată pe monumente istorice, cu un portofoliu de lucrări impresionant, în consiliul local s-au aprobat indicatorii tehnico economici și s-a finalizat licitația pentru reabilitarea Ceasului.
În anul 1968, în urma cu 54 de ani presa a scris că ceasul a mai fost reabilitat dar nu există documente privind această reabilitare
În anul 2011 Ceasul a fost vopsit și s-au facut intervenții minore.
Acum, la 113 ani, dupa 54 de ani de la ultima interventie, Ceasul monument istoric, va fi reabilitat iar lucrările sunt avizate și urmărite de instituțiile abilitate de Ministerul Culturii.
Principalele concluzii ale specialiștilor:
«Există numeroase zone unde elementele cadrului sunt deja oxidate sever, iar acolo este necesară înlocuirea lor. Degradările sunt mult mai accentuate în zonele în care apa poate să stagneze și în zonele care nu au putut fi protejate corespunzător prin aplicarea stratului de vopsea și grund anticoroziv.
Un exemplu de zonă sensibilă, predispusă degradărilor, este acolo unde două sau mai multe elemente sunt alăturate. (…) O altă zonă sensibilă este întreaga bază a ceasului, care este în contact direct cu solul și, implicit, cu apa care stagnează pe aceasta. Se poate observa că starea de conservare a cadrului este mult mai bună în zonele superioare decât la bază.
Este necesară o desfacere pe segmente a cadrului și o dezvelire parțială a învelișului de tablă, pentru ca degradările să poată fi identificate, documentate și remediate în mod corespunzător.
Cadranele ceasului vor trebui refăcute complet și montate cu grijă, astfel încât rostul dintre sticla cadranului și oțel să fie unul elastic, capabil să preia deplasări provenite din dilatări termice dieferențiale.»
S-a mai constatat ca cei 2 brazi au favorizat depunerea cleiului, murdărirea ceasului și vor fi tăiați pentru ca unul deja are multe părți uscate. Dupa ce se va reamplasa ceasul, nu se vor mai planta lângă el pomi care să îl obtureze.”