Târg de Iarnă la Brăila – Colindători și artiști meșteșugari

TARG de IARNA

Brăilenii sunt așteptați în perioada 29 Noiembrie – 8 Decembrie la cea de-a patra ediție a Târgului de Iarnă.

Evenimentul se desfășoară atât pe platoul din fața Palatului Administrativ (spectacolele de dansuri și cântece) cât și în parcarea alăturată (expoziție cu vânzare obiecte și produse tradiționale). La târg Participă Producători din Republica Moldova, Botoșani, Suceava, Dâmbovița, București, Argeș, Ilfov, Galați, Neamț, Bihor, Constanța, Prahova, Iași, Prahova, Maramureș, Buzău, Harghita, Pitești și Brăila.

Programul evenimentelor:
Vineri, 29 Noiembrie
• Piața Independenței
Ora 10.00 – Deschidere Târg de Iarnă

Sâmbătă, 30 Noiembrie
Ora 16.00 – Parada portului popular, a datinilor și tradițiilor de iarnă, pe traseul: Dispecerat Braicar (Bariera Călărașilor) – Str.Pietății – Școlilor – Bulevardul Independenței – Platou Primărie
• Piața Independentei
Ora 17.30 – Desfășurare program:
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Mugurelul-Mărgineanca” Dorohoi-Botoșani
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Mugurelul” Sighetu Marmației-Maramureș
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Plai Bucovinean”Dorna Cândrenilor-Suceava
– Ansamblul “Lozioara” din Străşeni, Republica Moldova
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Plaiurile Sâmbureștilor”- Sâmburești-Olt
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Cătălina”-Iași
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Armonia”Oradea-Bihor
– Ansamblul ”Studioul de Majorete Iuventa ” din Cahul, Republica Modova
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Romanița”Chișinău
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Ozana”Târgu Neamț-Neamț
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri-”Mugurașul”Brăila

Duminică, 1 Decembrie – Ziua Națională a României
• Piața Independenței
Ora 09.50 – Întâlnirea oficialităților civile și militare. Participă de asemenea reprezentanți ai clerului, ai serviciilor publice deconcentrate, ai partidelor politice, ai agenților economici, ai mass-mediei, cetățeni.
Ora 10.00 – Ceremonialul militar și religios: Semnalul Trompetului, Marșul de întâmpinare, Prezentarea onorului, salutul Drapelului de Luptă și trecerea în revistă a gărzii de onoare, Intonarea Imnului Național al României. Serviciul religios oficiat de soborul de preoţi.
Ora 10.10 – Rostirea alocuțiunii referitoare la sărbătorirea Zilei Naționale a României: Prefectul Județului Brăila – George Adrian Paladi; Prof. Univ. dr. Ionel Cândea – Manager Muzeul Brăilei ”Carol I”;
Ora 10.20 – Moment Artistic susținut de Muzica Militară și colaboratori
Ora 10.25 – Deplasarea oficialităților și a celorlalți participanți la locul de primire a a defilării militare. Realizarea dispozitivului de defilare.
Ora 10.30 – Defilarea blocului de paradă și defilarea Muzicii Militare
Ora 10.40 – Depuneri de buchete de flori cu însemnele naţionale (panglică tricolor, aranjament floral în culorile drapelului României) la monumentul eroinei Ecaterina Teodoroiu.
– Primăria Municipiului Brăila
– Consiliul Judeţean Brăila
– Instituţia Prefectului Judeţ Brăila
– Garnizoana Brăila (I.J.J, I.P.J, ISU, D.J.I, O.J.T.S, S.P.F )
Ora 11.00 – Spectacol de muzică populară dedicat Zilei Naţionale a României
– Evoluează: Maria Ciocan, Zinaida Julea
– Ansamblul “Lozioara” din Străşeni, Republica Moldova
– Ansamblul ”Studioul de Majorete Iuventa” din Cahul, Republica Modova
Ora 09.00 – Fasole cu cârnați – Primăria Municipiului oferă 3400 de porții de fasole cu cârnați
Ora 16.00 – Parada portului popular, a datinilor și tradițiilor de iarnă, pe traseul: Viziru (IMB)– Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Piața Independenței
• Piața Independentei
Ora 16.40 – Aprinderea Iluminatului de sărbători în municipiul Brăila
Ora 17.30 – desfășurare program:
– Program artistic susținut de Palatul Copiilor Brăila
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Mugurelul-Mărgineanca”Dorohoi-Botoșani
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Armonia”Oradea-Bihor
– Ansamblul “Lozioara” din Străşeni, Republica Moldova
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Ozana” Târgu Neamț-Neamț
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Romanița”Chișinău
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Plaiurile Sâmbureștilor”- Sâmburești-Olt
– Ansamblul ”Studioul de Majorete IUVENTA ” din Cahul, Republica Modova
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri -”Plai Bucovinean” Dorna Cândrenilor-Suceava
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri -”Mugurelul” Sighetu Marmației-Maramureș
– Ansamblul de Datini Și Obiceiuri- “Cătălina”-Iași

Luni, 2 Decembrie
• Piața Independenței
Ora 17.30 – Program artistic susținut de Filarmonica Lyra „George Cavadia” Brăila și Școala Populară de Arte „Vespasian Lungu”
18.10- Program artistic susținut de artiști ai Casei de Cultură a Municipiului Brăila

Marți, 3 Decembrie
• Piața Independenței
17.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Constantin Condruz”, Gemenele
18.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Garofița” din Lanurile

Miercuri, 4 Decembrie
• Piața Independenței
17.30 –Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric din Drogu-Galbenu ”Româncuțele”
18.00 – Program artistic susținut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee”
18.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Grâușorul Osmănean” din Unirea

Joi, 5 Decembrie
• Piața Independenței
Ora 11.30 – Teatrul Maria Filotti Brăila, Aniversarea Zilei Patronului spiritual al Colegiului Național ”N.Bălcescu”
17.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”La lină fântână” din Ciocile
18.00 – Program artistic susținut de Grupul ”Steluțe Dunărene”
18.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Romanița” din Romanu
19.00 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Spicul”din Siliștea

Vineri, 6 decembrie – Ziua Patronului Spiritual al Municipiului Brăila “Sf. Ierarh Nicolae”
Ora 08.30 – Slujba Biserica “Sf. Nicolae”
Ora 08.45 – Teatrul de Păpuși, Spectacol de teatru pentru copii
Ora 10.30 – Vizită la căminul pentru persoane vârstnice ”Lacu Sărat”. Program artistic susținut de artiștii Casei de Cultura a Municipiului Braila
Ora 10.30 – Teatrul de Păpuși, Spectacol de teatru pentru copii
Ora 11.00 – Vizită la căminul pentru persoane vârstnice ”Sf. Petru și Pavel”, Zambilelor – Program artistic susținut de artiștii Casei de Cultura a Municipiului Braila
• Biserica Sf. Nicolae
Ora 12.00 – Primăria și Biserica oferă 2500 porții de sarmale
• Biserica Sf. Nicolae – În căutarea celor triști și singuri (acțiune filantropică inițiata de Biserica Sf. Nicolae și Primaria Municipiului Braila pentru persoanele aflate în dificultate)
• Teatrul „Maria Filotti”
Ora 15.30 – Festivitate de Premiere „50 de ani de căsnicie”
Ora 16.00 – Lansare carte ”Primarii Brăilei de-a lungul vremurilor”, autor Ioan Munteanu
Ora 18.00 – Premierea elevilor și a cadrelor didactice cu rezultate deosebite, obținute la olimpiade și concursuri/evaluarea națională și bacalaureat în anul școlar 2018-2019
În deschidere, Spectacol susținut de elevii Liceului de Arte ”H. Darclee”
• Piața Independenței
17.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Dunărenii”, Chiscani
18.30 – Program artistic susținut de Ansamblul ”Parnassos” al Comunității Elene, Brăila

Sâmbătă, 7 decembrie
• Piața Independenței
17.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Românașii” din Roșiori
18.30 – Program artistic susținut de Asociația Filo-Elenă” Eleftheria”-Brăila

Duminică, 8 decembrie
• Piața Independenței
17.30 – Program artistic susținut de Ansamblul Folcloric ”Spicul” din Siliștea
18.30 – Prograpm artistic susținut de Ansamblul Folcloric „Mușețeanca” din Însurăței

 

Sursă Comunicat de Presă: Primăria Municipiului Brăila

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s