Etapa a III-a a Cupei MACEC la Dirt-Track (Speedway) câștigată de Mateusz Tudzież

Sâmbătă, 12 octombrie anul curent, la Brăila a avut loc etapa a III-a a Cupei Europene MACEC.
Clubul Sportiv Municipal Brăila cu susținerea Primăriei Municipiului Brăila și a Consiliului Județean Brăila a organizat etapa a III-a a Cupei MACEC la Dirt-Track (Speedway).

Etapa de sâmbătă s-a desfășurat pe Stadionul Municipal din Brăila, începând cu ora 14:00, în prezența unui public numeros, gata să susțină cu aplauze și încurajări sportivii români intrați în competiție.
Au concurat sportivi din România, Polonia, Ucraina, Ungaria și Cehia.
Românii prezenți la start în etapa a 3-a de la Brăila au fost: Adrian Gheorghe, campion național en-titre, Andrei Popa, Marian Gheorghe și Ștefan Popa alături de cele două rezerve Florin Barabașu și Popa Fănel.

12. Milen Manev – MAMS
13. Maksym Luschyk – FMU (instead of SMF)
14. Stefan Popa – FRM (instead of MAMS)
15. Marian Gheorghe – FRM
16. Jan Macek – ACCR
17. Fanel Popa – FRM
18. Florin Barabașu – FRM

Câștigătorul etapei desfășurată la Brăila a fost un concurent polonez, Mateusz Tudzież. Acesta a acumulat 15 puncte în clasamentul final. Locul doi i-a revenit românului Adrian Gheorghe cu 14 puncte, iar locul 3 a fost ocupat tot de un polonez, Mateusz Swidnicki ce a acumulat 12 puncte.

În cadrul acestei etape a fost prezentă la linia de start și o concurentă din Polonia cu numărul 4, în concurs, Wiktoria Garbowska, ce a fost susținută de spectatorii brăileni cu numeroase aplauze bine meritate, aceasta fiind singura femeie din competiție. Din 2018, sportiva este pilot licențiat la dirt-track, anterior acestui an activând în lumea motocross-ului.